top of page

Mire figyeljünk lakásvétel során? - gyakorlati útmutató

Hasznos gyakorlati tanácsok lakásvásárláshoz


A piaci elemzések szerint a lakásvételek száma növekszik, tovább élénkül az ingatlanpiac. Ezt ügyvédi tapasztalataim is alátámasztják.

A lakásvételek során azonban számos befolyásoló tényező játszik közre, így egy laikus számára riasztó lehet a lakásvásárlás procedúrája. Nem könnyű megtalálni a megfelelő lakás ingatlant, de sokszor a neheze ezután következik, vagyis amíg a vevő megszerezi a tulajdonjogot.


Néhány praktikus tanáccsal szolgálok a lakásváráslás előtt állóknak, melyben lépésről lépésre áttekintjük a fontos tudnivalókat, teendőket:


  1. Fontos, hogy megbizonyosodjon arról, valóban a tulajdonostól vásárol-e, vagyis az eladóé-e az ingatlan. Kérje meg az eladót, hogy mutassa be az ingatlan hiteles tulajdoni lap másolatát, vagy adja meg Önnek a lakás helyrajzi számát, hogy ellenőrizhesse a földhivatalban az ingatlan adatait. (Természetesen Ön ügyvédet is megbízhat az ingatlan tulajdoni lapjának beszerzésével, az adatok ellenőrzésével). FONTOS! Ne írjon alá semmilyen iratot a lakással kapcsolatban (pl.: előszerződést, szándéknyilatkozatot), ne adjon foglalót, amíg nem látta a tulajdoni lapot, mert pórul járhat. Például kiderülhet, hogy több tulajdonosa is van az ingatlannak, vagy netán terhelt a lakás. Kifizetődőbb óvatosnak és körültekintőnek lenni. Legyen gyanús, ha sürgetik a foglaló átadására, tulajdoni lapot pedig még nem látott!

  2. Ha a tulajdoni lap már rendelkezésre áll, ebből ellenőrizheti a tulajdonos adatait. Figyeljen az ingatlan terheire is, melyet a tulajdoni lap III. részében talál, illetve az esetleges széljegyekre. Ha nem tudja értelmezni a tulajdoni lap tartalmát, forduljon ügyvédhez, aki segít eligazodni benne.

  3. Döntsék el, hogy foglalót vagy előleget ad-e a vételárból. Az előleg minden esetben visszajár, ha a szerződés valamiért meghiúsulna. Nem így a foglaló, mely kétszeresen jár vissza a Vevőnek, ha az eladó visszalép, illetve az eladó megtarthatja, ha a vevő hibájából nem valósul meg a szerződés.

  4. Amennyiben az adásvétel lényegi elemeiben (vételár, fizetési határidő, vételárrészletek) megegyeztek, legyen figyelmük arra, hogy a lakás birtokbaadásáról is megegyezzenek a szerződő felek. A birtokbaadás (lakásátadás) fontos körülmény, mert a lakás tényleges birtokba vételéről szól, vagyis arról, hogy az általunk vásárolt, kifizetett ingatlant mikor, milyen körülmények között kapjuk meg. A szerződésben erre a kérdésre részletesen ki fognak majd térni. Ki kell térni a közüzemekre is.

  5. Amennyiben a lényegi elemekről megállapodtak, jöhet a szerződést készítő ügyvéd felkeresése. Általában a vevő választja az ügyvédet, mivel ő fizeti az ügyvédi munkadíjat, de ez nem kőbe vésett szabály, előfordult már nem egy esetben, hogy az eladó ragaszkodott a saját ügyvédjéhez. Fontos, hogy a szerződést készítő ügyvédnek mind a két fél érdekeit egyformán kell érvényesíteni a szerződésben. Azonban bármelyik fél által felkért ügyvéd készítse is az adásvételi szerződést, a másik félnek joga van ahhoz, hogy az adásvételi szerződés tervezetét az általa megbízott jogi képviselővel átnézesse, ha ehhez ragaszkodik.

  6. Az adásvételi szerződés készítéséhez a szerződést készítő ügyvédnek szüksége lesz a felek személyes adataira (név, születési hely, idő, anyja neve, személyi azonosító szám, személyazonosító okmány száma, adóazonosító jel), a személyes okmányokról másolatot fog készíteni. A szerződéskötést általában személyes egyeztetés előzi meg az ügyvédi irodában, ahol az ügyvéd alaposan kikérdezi a feleket (általában a vevők szoktak jelen lenni) a szerződéskötés lényegi kérdéseiről, olyan körülményekről melyeket a szerződéskötés során hangsúlyozottan figyelembe kell venni (pl.: vételár fizetés módja, pénzintézeti hitel igénybevétele, illetékkedvezményekkel kapcsolatos kérdések, stb...) és előkészíti a szerződést aláírásra. A szerződés aláírásánál mindegyik félnek jelen kell lennie (kivételek természetesen vannak mikor meghatalmazással járnak el valaki helyett, de ezeket a speciális szabályokat most nem részletezem, majd egy másik írásban).

  7. Fontos tudni, hogy amennyiben az ingatlan vételára a szerződéskötéskor nem kerül megfizetésre hiánytalanul, akkor a tulajdonjog sem száll át a vevőre. Ilyen esetben az eladó a teljes vételár kifizetéséig a tulajdonjogot fenntartja, ezt hívjuk tulajdonjog fenntartásos eladásnak. Ilyen esetben a tulajdonjog bejegyzéshez hozzájáruló eladó nyilatkozat ügyvédi letétbe kerül a teljes vételár kifizetésének igazolásáig. A teljes vételár kifizetését követően a tulajdonjog bejegyzési engedélyt az ügyvéd nyújtja be a földhivatalhoz. A tulajdonjog bejegyzéssel a lakásvételi ügylet befejeződik.

A jó adásvételi szerződés gondosan előkészített alapos munka eredménye, melyben a szerződést készítő ügyvéd figyelembe veszi és igazodik a felek speciális helyzeteihez, igényeihez. Nincs két egyforma ügylet, nincs két egyforma szerződés, mint ahogy nincs két egyforma élethelyzet, pénzügyi körülmény, vevő, eladó, stb...

Fontos, hogy megfelelő szerződési biztosítékok legyenek az adásvételi szerződésben, melyek a nem várt helyzetekre is megoldással szolgálhatnak.

Egy adásvételi ügylet szakszerű lebonyolítása a közreműködő ügyvéd részéről alapos felkészültséget, kellő körültekintést igényel, a gyors és precíz ügyintézés mellett.


Forduljon bátran hozzánk, bízza adásvételi ügyét nagy tapasztalattal rendelkező ügyvédre. Kapcsolat

AKTUÁLIS
ARHÍVUM
bottom of page